تفاوت بین web design و web development

دسته‌بندی‌(ها): طراحی سایت توسعه
تاریخ انتشار: 1399/08/01

به یاد می آورم که در مراحل اولیه یادگیری توسعه وب، چندین بار در مورد تفاوت بین طراحی و توسعه گیج شده ام. نقش های یک طراح وب چیست؟ چه چیزی در کار با طراحی وب نقش دارد؟ آیا طراحی وب و توسعه وب یکسان است؟ آیا اصطلاحات قابل تعویض با همان معنی هستند؟

پاسخ منفی خواهد بود. نقش هرکدام کاملاً با دیگری متفاوت است. اما بیایید نگاهی به نقش ها و روش های مختلف هر دو طراح وب و توسعه دهنده وب بیندازیم.

web design

 

در مورد طراحان وب به عنوان کسانی فکر کنید که ایده یا داستانی را به طراحی جذاب بصری تبدیل می کنند و از طرح خود برای ایجاد تجربه کاربر در کل وب سایت استفاده می کنند. آنها ظاهر و احساس وب سایت را طراحی می کنند. همانطور که یک معمار قبل از شروع ساختن خانه شما نقشه ای را ایجاد می کند، به همین ترتیب یک طراح وب قبل از اینکه یک توسعه دهنده وب شروع به توسعه آن کند، از طرح وب سایت شما الگو می گیرد.

طراحان وب نقش دشواری دارند که اغلب دست کم گرفته می شوند. آنها در طراحی های خود باید بهترین تجربه کاربر ممکن را ادغام کرده و محیطی خوشامدگویی برای کاربر ایجاد کنند. آنها باید ایده ای را از نوشتن، به یک طرح و رابط قابل استفاده تبدیل کنند که توجه کاربر را جلب کند. اگر یک استراتژی طراحی مناسب در مراحل اولیه پروژه اعمال نشود، نمی توان یک وب سایت را عالی توصیف کرد. امروزه، طراحان وب در همان سطح از توسعه دهندگان وب رتبه بندی می شوند، زیرا بدون داشتن تجربه کاربری و طراحی عالی، توسعه واقعاً توسط کاربر قابل ارزیابی نیست.

طراحان کتابخانه کاملی از تکنیک های استراتژیک را برای خود ساخته اند. شما فقط بلافاصله پس از خواندن یا فکر کردن در مورد مشخصات یا ویژگی های مورد نیاز، یک وب سایت کامل ایجاد نمی کنید. شما با یک محدوده شروع می کنید - نقطه تمرکز و هدفی که وب سایت ارائه می دهد. ابتدا می توانید طرح های تقریبی را در ذهن خود متصور شوید و با طرح یا پیش نویس طرح شروع کنید. از طراحی، طراحان وب به سراغ wireframes، ماکت و به طراحی نهایی می روند. طراحان وب حرفه ای کل وب سایت را در اجزای طراحی، با یک طرح پیکسلی کامل از تمام صفحات وب، آیکون ها، تایپوگرافی و سایر ویژگی های پیچیده ایجاد می کنند.

اینها برخی از نقشهای اصلی یک طراح وب است:

 • استفاده از ابزارهای نرم افزاری مانند Adobe Photoshop، Framer ، Adobe XD یا Sketch برای ایجاد طرح نهایی طرح وب سایت

 • مهارت های خوبی در طراحی گرافیک و طراحی لوگو داشته باشید

 • احساس خوبی برای تجربه کاربر داشته باشید، تا ساده ترین رویکرد ممکن را برای دستیابی به عملکرد دلخواه شناسایی کنید. این شامل طرح، دکمه ها، تصاویر و قالب کلی وب سایت است.

 • طراحان وب باید خود را در جریان آخرین ترفند های طراحی قرار دهند. همچنین حفظ ثبات طراحی که از طرف دیگر شرکتهای غول وب مانند Google و Facebook محبوب شده است نیز مهم است. این امر همانطور که قبلاً برای چشم کاربران آشناست، امکان پیمایش و استفاده از محیط وب سایت را آسان تر می کند.

 • طراحان وب همچنین باید برند وب سایت، پالت های رنگی مورد استفاده و تایپوگرافی و خوانایی وب سایت را در نظر داشته باشند.

Web Development 

به توسعه دهندگان وب به عنوان کسانی فکر کنید که طراحی ها را به یک وب سایت زنده تبدیل می کنند. توسعه دهندگان وب از زبانهای وب و ابزارهای نرم افزاری برای توسعه طراحی و عملکرد وب سایت استفاده می کنند. توجه داشته باشید که توسعه دهندگان وب بیشتر به دو زیر مجموعه تقسیم می شوند. front-end developers و back-end developers. به نظر من توسعه دهندگان فرانت اند ارتباط بین طراحان وب و توسعه دهندگان بک اند است، زیرا داشتن دانش کمی در مورد هر دو، به یک توسعه دهنده فرانت اند امکان می دهد یک وب سایت کاملاً فعال بسازد. توسعه دهنده فرانت اند کسی است که رابط کاربری را ایجاد می کند و طرح را به عنوان تعامل بین قسمت بک اند وب سایت و کاربر ارائه می دهد.

توسعه دهندگان Front End از سه زبان اصلی استفاده می کنند. HTML و CSS و Javascript. با استفاده از این زبان ها، یک توسعه دهنده می تواند یک وب سایت کامل ایجاد کند. از طرح اصلی طراحی، تا درج تصاویر، استفاده از انواع مختلف تایپوگرافی و خانواده فونت، پیاده سازی انیمیشن ها، ایجاد رابط ها و ...

توسعه دهندگان Back End کسانی هستند که داده ها و درخواست های سرور را کنترل می کنند. معمولاً اگر یک وب سایت شامل داده های پویا باشد، به خدمات برگشتی نیاز دارد. این به این معنی است که، به عنوان مثال، کاربران یک فرم با داده های شخصی (مانند ایجاد یک حساب) ارسال می کنند، یا مقاله ای را برای صفحه وبلاگ شما ذخیره می کنند. به طور کلی، اگر وب سایت نیاز به ذخیره اطلاعات داشته باشد و در مراحل بعدی آن را در دسترس قرار دهد، به این معنی است که به اتصال پایگاه داده نیز نیاز دارد. اتصالات پایگاه داده با اتصال مستقیم از خود سرور امکان پذیر است. بنابراین، یک توسعه دهنده back end از زبانهای سرور مانند PHP یا ASP.NET استفاده می کند و با استفاده از زبانهایی مانند SQL یا MySQL درخواستهای پایگاه داده را می نویسد.

در اینجا برخی از نقش های اصلی یک توسعه دهنده وب وجود دارد:

 • ایجاد رابط واقعی که کاربر از طریق آن با وب سایت تعامل دارد. این رابط توسط توسعه دهندگان فرانت اند با استفاده از زبان های HTML، CSS و JS ساخته شده است

 • توسعه دهندگان فرانت اند می توانند از کتابخانه های css و جاوا اسکریپت و framework ها برای تسریع روند توسعه استفاده کنند

 • توسعه دهندگان Front End طراحی مربوطه را به توسعه دهندگان back-end ارائه می دهند، بنابراین آنها می توانند یک وب سایت پویا را پیاده سازی کنند و تمام داده های مورد نیاز را در سرور و پایگاه داده ارائه دهند.

 • توسعه دهندگان Back End ستون فقرات وب سایت را با استفاده از زبانهایی مانند PHP و MySQL ایجاد می کنند.

 • توسعه دهندگان back end و front end می توانند از محیط توسعه یا IDE ها (محیط توسعه یکپارچه) استفاده کنند. اینها ابزارهای نرم افزاری هستند که در آن کدگذاری و ایجاد ساختار وب سایت را انجام می دهید.

 • توسعه دهندگان وب همچنین می توانند از ابزارهای کنترل ورژن استفاده کنند. این به آنها کمک می کند تا در صورت لزوم، سریع و بدون زحمت به نسخه قبلی "شکسته نشده" برگردند.

 

تازه‌ترین‌های بلاگ

مشاهده بیشتر