سرور ابری (cloud server) چیست و چطور کار می‌کند؟

دسته‌بندی‌(ها): طراحی سایت توسعه
تاریخ انتشار: 1399/07/29

یک سرور ابری (cloud server) را می‌توان به عنوان یک سرور مجازی (و نه یک سرور فیزیکی) در نظر گرفت که در یک محیط رایانش ابری اجرا می‌شود. این سرور از طریق یک پلت فرم رایانش ابری ایجاد شده و از طریق اینترنت مورد میزبانی قرار گرفته و خدمات خود را ارائه می‌دهد؛ این سرور را می‌توان از راه دور مورد دسترسی قرار داد. همچنین از این سرور ها به عنوان سرورهای مجازی یاد می‌شود. سرورهای ابری از همه‌ی نرم‌افزارهای مورد نیاز برای اجرا برخوردار بوده و می‌توانند به صورت واحدهایی مستقل ایفای نقش نمایند.

به زبان ساده، میزبانی Cloud یک زیرساخت سرور و شبکه است که با استفاده از نرم افزار یک سرور فیزیکی را به چندین سرور مجازی تقسیم می کند. غالباً، از این دستگاه ها به عنوان ماشین های مجازی یا ماشین های مجازی یاد می شود.

اخیراً، مشاغل کوچک برای تأمین نیازهای روزمره خود به سمت میزبانی ابری حرکت کرده اند. این سرورها ممکن است برای میزبانی وب، توسعه برنامه، یا محیط کار دسک تاپ قابل دسترسی از راه دور و موارد دیگر استفاده شوند.

بستر ابری چیست؟

اصطلاح ابر یا cloud به طور معمول به چندین سرور اشاره دارد که از طریق اینترنت به هم متصل شده‌اند و می‌توانند به عنوان بخشی از یک سرویس کاربردی و یا نرم‌افزاری اجاره شوند.

اصطلاح کلود به همان رایانش ابری اشاره دارد که در آن، چندین سرور به همدیگر متصل شده‌اند تا به اشتراک‌گذاری بار کاری در بین خودشان بپردازند. این بدین معنا بوده که بجای استفاده از یک ماشین قدرتمند، فرآیندهای پیچیده‌ای را می‌توان بر روی چندین سیستم کامپیوتری کوچک‌تر، توزیع و اجرا نمود.

یکی از مزایای فضای ذخیره‌سازی ابزاری این بوده که منابع توزیع شده‌ی بسیاری وجود دارند که در قالب یک واحد ایفای نقش می‌کنند (که آن را بستر ابری یکپارچه نیز گویند). این باعث شده تا بستر ابری در برابر اشکالات تحمل پذیر باشد که دلیل آن را می‌توان ناشی از توزیع اطلاعات بر روی این بستر دانست. استفاده از بستر ابری می‌تواند مشکلات پیش روی ایجاد نسخه‌های مختلفی از فایل را کاهش دهد چرا که دسترسی به اسناد، فایل ها و داده‌ها به صورت مشترک صورت می‌گیرد.

مزایای سرور ابری چیست؟
  • یک سرور ابری می‌تواند امنیت و پایداری را برای کاربران تجاری به ارمغان آورد چرا که هر نوع مشکل نرم‌افزاری هیچ ارتباطی با محیط شما ندارد. بر خلاف سرور های فیزیمی، سرورهای ابری دیگر بر روی سرور ابری مد نظر شما تأثیری ندارند (و بر عکس)..
  • سرورهای ابری، ماهیتی پایدار، سریع و ایمن دارند. این سرورهای جلوی مشکلات نرم‌افزاری که در سرورهای فیزیکی با آن روبرو هستیم را گرفته و می‌توان آن را برای کسب و کارهایی که قصد دارند بودجه‌ی IT شان را پایین نگه دارند مناسب دانست.
  • سرورهای ابری می‌توانند سرویس هایی را سریع تر از چیزی که هزینه می‌کنید در اختیار شما قرار دهند. منابعی بیشتر را به همراه خدماتی پر سرعت دریافت می‌کنید که البته قیمتی مشابه با آن را برای سرورهای فیزیکی هزینه نموده‌اید. یک وب سایت تحت میزبانی یک سرور ابری با سرعت بیشتری اجرا می‌شود.
  • مقیاس پذیری کافی را می‌توان با سرورهای ابری به دست آورد. به آسانی و با سرعت می‌توان فضای دیسک و حافظه‌ی مورد نیاز را افزایش داده و البته این کار به شکلی مقرون به صرفه صورت می‌گیرد.

تازه‌ترین‌های بلاگ

مشاهده بیشتر