سیستم مدیریت محتوا (CMS) چیست؟

دسته‌بندی‌(ها): طراحی سایت توسعه
تاریخ انتشار: 1399/08/04

سیستم مدیریت محتوا که مخفف آن CMS است، نرم افزاری است که به کاربران کمک می کند بدون نیاز به دانش فنی تخصصی، محتوای وب سایت را ایجاد، مدیریت و اصلاح کنند. 

به زبان ساده تر، سیستم مدیریت محتوا ابزاری است که به شما کمک می کند وب سایتی را ایجاد کنید بدون اینکه نیازی به نوشتن همه کد از ابتدا داشته باشید (یا حتی اصلاً نمی دانید چگونه کدگذاری کنید). 

به جای ایجاد سیستم خود برای ایجاد صفحات وب، ذخیره تصاویر و سایر توابع، سیستم مدیریت محتوا تمام موارد زیربنایی اصلی را برای شما مدیریت می کند تا بتوانید بر روی بخشهای بیشتری از وب سایت خود تمرکز کنید.

با استفاده از CMS می توانید محتوا را در یک رابط کاربر پسند ایجاد، مدیریت، اصلاح و منتشر کنید. به جای کدگذاری، می توانید با بارگیری یا خرید الگوها و برنامه های افزودنی، طراحی و عملکرد سایت خود را شخصی سازی کنید. می توانید چندین کاربر در انتهای پشت همان ابزار کار کنید - و موارد دیگر.

شاید از خود بپرسید که یک نرم افزار چگونه همه این کارها را انجام می دهد. برای پاسخ به این سوال، بیایید نگاهی دقیق تر به نحوه عملکرد CMS بیندازیم.

سیستم مدیریت محتوا چگونه عمل میکند؟

برای درک نحوه عملکرد CMS، ابتدا باید درک کنید که ساخت سایت از ابتدا چگونه است.

شما برای افزودن متن، تصاویر و سایر عناصر سازنده یک سایت با HTML شروع می کنید. سپس CSS را اضافه می کنید تا عناصر مورد نظر را متناسب با ظاهر و احساس منحصر به فرد برند خود تنظیم کنید. 

شما با نوشتن JavaScript برای پایان دادن به قابلیت های پیشرفته تری به سایت خود، مانند اسلایدر، کار خود را تمام خواهید کرد. سپس باید این فایل HTML را در سرور خود بارگذاری کنید تا در پایگاه داده خود ثبت شود.

هر زمان که می خواهید تغییراتی ایجاد کنید - حتی موارد ساده مانند به روزرسانی محتوا - باید پرونده ها را از سرور بارگیری کنید، آنها را باز کنید و کد HTML را با دست تغییر دهید. سپس باید قبل از بارگذاری مجدد پرونده ها به سرور، مطمئن شوید که هیچ پیوند یا مورد دیگری را قطع نکرده اید.

به نظر پیچیده می رسد، بله؟ برای توسعه دهندگان و سایر کاربران پیشرفته با تجربه توسعه وب، ساخت یک سایت از ابتدا ممکن است ایده آل باشد. اما برای کسانی که مهارت رمزگذاری یا زمان و منابع لازم برای ساختن سایت از ابتدا و نگهداری آن را ندارند، می توانند از CMS استفاده کنند. بیایید در مورد چگونگی صحبت کنیم.

چطور از CMS استفاده کنیم ؟

CMS از دو قسمت اصلی تشکیل شده است: برنامه مدیریت محتوا (CMA) و برنامه تحویل محتوا (CDA). به صورت ترکیبی، این برنامه ها اساساً همه کد، نمایش داده های پایگاه داده و زیرساخت ها را در قسمت انتهایی اداره می کنند تا بتوانید در قسمت جلویی سایت خود تمرکز کنید.

به عنوان مثال، به جای شروع با یک صفحه HTML خالی، ویرایشگر محتوا را باز می کنید و می توانید متن را bold کنید، لینک اضافه کنید و با کشیدن و انداختن برخی ماژولها یا کلیک چند دکمه، تصاویر و جداول را وارد کنید به جای اینکه از HTML، CSS و JavaScript استفاده کنید.

برای ایجاد تغییرات دیگر در سایت خود، مانند تغییر ساختار پیوند ثابت یا نصب برنامه های افزودنی، فقط به قسمت مناسب در Admin Panel خود بروید. این CMA در عمل است. همه این تغییرات در یک رابط بصری ایجاد می شود که کد را از شما کاربر نهایی پنهان می کند.

پس از انجام تغییرات، CDA محتوای وارد شده به CMA را می گیرد، کد را جمع می کند، آن را برای بازدید کنندگان خود نمایش می دهد و ذخیره می کند. این بدان معناست که وقتی می خواهید یک پست وبلاگ جدید منتشر کنید، به جای بارگذاری دستی صفحه در سرور، فقط باید دکمه انتشار را فشار دهید.

 

تازه‌ترین‌های بلاگ

مشاهده بیشتر